Czy rolety wewnętrzne mogą skutecznie chronić pomieszczenie przed upałami?

W upalne dni każdy z nas szuka zacienionego miejsca, w którym może odpocząć od słońca i wysokiej temperatury. Największe ukojenie przynoszą klimatyzowane pomieszczenia, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na montaż tego rodzaju urządzeń w domach i mieszkaniach. W takich sytuacjach niezbędne okazują się rolety, dzięki którym można skutecznie ograniczyć dostęp promieni słonecznych, chroniąc wnętrze przed nagrzewaniem się. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów osłon okiennych od wewnętrznych po zewnętrzne, które pełnią różne funkcje. Nie wszystkie z nich jednak sprawdzają się jako zabezpieczenie przed upałem. Warto więc wiedzieć, które rodzaje rolet wewnętrznych wybrać, by ochronić swój dom przed nadmiernym nasłonecznieniem i cieszyć się przyjemnym chłodem panującym w mieszkaniu.

Jakie rodzaje rolet chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Najskuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń stanowią rolety zewnętrzne, które mogą przepuszczać jedynie nieznaczne ilości światła bądź też całkowicie ograniczyć jego dostęp. Ich wykonanie, najczęściej z aluminium umożliwia odbijanie promieni słonecznych, zanim jeszcze dotrą one do szyby okiennej, co przekłada się na znaczne obniżenie temperatury w pomieszczeniach. I choć, istotnie ochładzają wnętrza, ich wadą jest to, że je też bardzo szczelnie zaciemniają. Ponadto, ich montaż nie zawsze jest możliwy. Alternatywą dla nich są rolety wewnętrzne, które mimo mniejszej skuteczności, również mają wpływ na ograniczenie nasłonecznienia. Tradycyjne rolety wykonane z tkaniny nie eliminują dostępu do światła, ale stanowią barierę dla intensywnych promieni, które wpadają do wnętrza.

Najwyższą skutecznością wśród rolet wewnętrznych cieszą się rolety zaciemniające i przyciemniające, szczególnie te, które zostały wykonane z trójwarstwowej tkaniny. Takie osłony oprócz tego, że chronią wnętrza przed słońcem, przyciemniają też pomieszczenia w podobny sposób, co rolety zewnętrzne, wprowadzając do mieszkania półmrok. Poza roletami zaciemniającymi do zabezpieczenia przestrzeni przed nadmiernym nasłonecznieniem wykorzystuje się też rolety dzień-noc. Ten rodzaj osłon charakteryzuje się tym, że po ich zasłonięciu w pomieszczeniach nie panuje półmrok, gdyż nie przysłaniają one całkowicie dostępu do naturalnego światła. Przy czym wykorzystanie wersji nocnej pozwala skutecznie ochronić wnętrze przed nagrzewaniem się. Ponadto, dodatkową zaletą  rolet dzień-noc jest też duża estetyka.

Czy żaluzje mogą chronić wnętrza przed nagrzewaniem się?

Nie można również zapominać o żaluzjach, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osłon okiennych. I choć, ich montaż ma głównie na celu osłonięcie wnętrz przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, nie da się wykluczyć również ich wpływu na ograniczenie dostępu światła. Żaluzje nie są tak skuteczne, jak rolety zewnętrzne czy wewnętrzne modele zaciemniające, niemniej jednak także mogą stanowić barierę dla intensywnych promieni. Ustawienie odpowiedniego kąta zacienienia pozwala nawet na odbicie światła, które dzięki temu nie przedostaje się do wnętrza. Dostępne na rynku w tradycyjnej wersji aluminiowej lub nowoczesnej drewnianej żaluzje dopasowują się do różnych stylów wnętrza, będąc jednocześnie dekoracją i ochroną przed upałem.

Lokalizacja

Worstone
Kusocińskiego 1
96-500 Sochaczew
Tel.
    +48 46 862 19 52
E-mail:
     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.